Preautoryzacja i usługi hotelowe

Jest to usługa mail order / telephone order polegająca na zleceniu zdalnym obciążenia karty płatniczej – zazwyczaj kredytowej choć nie jest to regułą.

Jeśli prowadzisz hotel, motel lub wynajmujesz apartamenty – ta usługa może się okazać konieczna lub bardzo przydatna.

Polega na pozyskaniu za zgodą posiadacza danych karty – wprowadzeniu ich na terminal i obciążeniu karty umówioną i z góry określona kwotą. Rzecz bardzo ważna – osoba płacąca musi wyrazić zgodę na takie obciążenie w przeciwnym razie może zareklamować transakcję jako nieautoryzowaną i odzyskać pieniądze procedurą Chargeback. Procedury w przypadku transakcji MOTO są bardzo ścisłe i zazwyczaj jest oddzielna umowa na tę usługę, w której akceptant zobowiązuje się do zachowania dokładnych wytycznych aby skutecznie i bezpiecznie dokonywać transakcji na odległość.

Bardzo popularna i wręcz konieczna usługa w branżach hotelowych współpracujących z portalami bookingowymi. Hotel, może zabezpieczyć się na wypadek niepojawienia się gościa hotelowego i zgodnie z regulaminem obciążyć osobę, która podała dane karty rezerwując hotel i nie pojawiła się. Hotel ma prawo obciążyć zdalnie kartę takiej osoby i jeśli postąpi zgodnie z regulaminem nie naraża się na Chargeback.

Usługą powiązaną z MOTO jest usługa PREAUTORYZACJI – jest to blokada środków na karcie klienta, z takiej blokady można wykonać płatność na podstawie specjalnego kodu preautoryzacji. Należy pamiętać, że preautoryzacja nie jest płatnością a jedynie blokadą i gwarancją zabezpieczenia środków na poczet przyszłej płatności klienta. Z funkcji preautoryzacji najczęściej korzystają hotele ale również wypożyczalnie aut, łodzi itp.